Президент вніс до Ради законопроект про референдум

Президент вніс до Ради законопроект про референдум

9 червня 2020 року Президент України Володимир Зеленський подав до парламенту законопроект №3612 «Про народовладдя через всеукраїнський референдум». Президент визначив документ як невідкладний.

Як наголошується в пояснювальній записці до документа, всеукраїнський референдум є одним з ключових інститутів прямої демократії.

Його автори нагадують, що історія України як суверенної держави почалася після проведення в 1991 році плебісциту про незалежність. Однак закон «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», що діяв тоді, потребував оновлення після прийняття в 1996 році Конституції. У пояснювальній записці до законопроекту уточнюється, що прийнятий у 2012 році Закон України «Про всеукраїнський референдум» був визнаний Конституційним Судом України неконституційним. У записці зазначено, що в результаті в законодавстві утворилася прогалина в правовому регулюванні інституту всеукраїнського референдуму. Така ситуація призводить до обмеження народовладдя та реалізації конституційного права громадян брати участь в управлінні державними справами, висловлювати свою волю на всеукраїнському референдумі.

Предметом всеукраїнського референдуму можуть бути питання:

1) затвердження закону про внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції України (мова йде про загальні принципи, вибори і самому референдумі, а також про правосуддя);

2) загальнодержавного значення;

3) про зміну території України;

4) про припинення дії законом України або окремими його положеннями.

Разом з тим всеукраїнський референдум не допускається щодо законопроектів з питань податків, бюджету та амністії.

Ключовий новацією законопроекту є визначення можливості введення електронних процедур при організації та проведенні всеукраїнського референдуму, в тому числі електронних голосувань. Міністерство цифровий трансформації вже підключилося до розробки законопроекту про народовладдя в частині діджіталізаціі окремих елементів процесу референдуму. Зокрема, законопроект передбачає:

  • можливість для виборця подавати заяву про підтримку проведення референдуму в електронному вигляді із застосуванням електронного підпису;
  • можливість здійснити волевиявлення на референдумі шляхом електронного голосування;
  • електронне голосування та підрахунок голосів здійснюються в межах спеціальної дільниці електронного голосування.

Також законопроект передбачає можливість проведення референдумів за бажанням народу. Для цього ініціативна група, що висунула пропозицію, повинна зареєструватися в Центральній виборчій комісії і розпочати збір підписів. Для того щоб плебісцит відбувся, група повинна зібрати не менше трьох мільйонів підписів громадян України на підтримку цієї ініціативи.

Схожі статті

Ми готові допомогти Вам!

Зв'яжіться з нами поштою info@aktiv-alb.com, за номером телефону +38 098-123-43-24 або заповнивши форму:

Зворотній зв'язок
Замовити
дзвінок