Результати боротьби з «порушниками карантину»

Результати боротьби з «порушниками карантину»

Карантин триває в Україні вже майже два місяці, при цьому, обмежувальні заходи, прийняті в рамках боротьби з COVID-19 викликали серйозне обурення серед як правозахисників, так і обивателів, не без підстав запідозрили в цих заходах порушення прав і свобод, закріплених Конституцією України. Отже, минуло достатньо часу для того, щоб провести аналіз судової практики щодо притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил карантину, і відповісти на питання: як відреагувала судова система і системи правоохоронних органів на нові виклики?

Фахівцями юридичної агенції «АКТИВ», для кращої репрезентативності дослідження, були проаналізовані 100 постанов місцевих судів усіх регіонів України, розміщених в Єдиному реєстрі судових рішень з 22.04.2020 по 30.04.2020, тобто в період уже сформувалася судової практики, щодо залучення до адміністративної відповідальності за порушення правил карантину.

Предметом розгляду справ, за якими було винесено оглядається постанови, було залучення фізичних осіб до адміністративної відповідальності в порядку ст. 433 КпАП України. Стаття передбачає відповідальність від 17 до 34 тис.грн. за порушення правил карантину, санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та інших актів законодавства.

Результати виявилися хоч і трохи передбачуваними, для фахівців, але все ж досить цікавими.

Умовно, всі справи можна розділити на дві великі групи: перша це справи щодо суб’єктів торгівлі та господарської діяльності, друга – щодо звичайних громадян, які всупереч досить спірного, з правової точки зору, Постанови КМУ України відвідували парки, сквери та дитячі майданчики, а також перебували в громадських місцях без масок. Ще кілька постанов було прийнято щодо притягнення до відповідальності за проведення масових заходів. Вони так само представляють певний інтерес, і про них ми поговоримо пізніше.

Відзначимо відразу: єдиним, для всіх груп справ, є загальний результат, який склався далеко не на користь правоохоронних органів, що направляли складені їх працівниками протоколи до судів.

Отже, з 100 винесених постанов:

  • в переважній більшості випадків – в 81-му суд постановив припинити провадження у справі, зважаючи на відсутність складу адміністративного правопорушення;
  • в 8-ми випадках суд відправив матеріали на доопрацювання (що фактично означає відсутність перспективи залучення до адміністративної відповідальності);
  • в 6-ти випадках суд звільнив винних від адміністративної відповідальності і обмежився усним попередженням, через малозначність порушення;
  • і лише 5-ть разів учасники справ були визнані винними і оштрафовані на суму 17-ть і 34 (єдиний випадок) тис.грн.

Досить показовим є той факт, що з групи звичайних громадян, на яких були складені протоколи за перебування в парках, скверах і без масок, до адмінвідповідальності було притягнуто …. 1 (один) чоловік.

Решта реально оштрафовані особи – ця суб’єкти підприємницької діяльності та адміністративно відповідальні особи, які вели торгівлю і прийом громадян, ігноруючи введення карантинних заходів. І, цілком доречно буде додати, не потурбувалися своїм захистом при розгляді справи в суді.

Додавання вельми доречне, оскільки практика показала -майже будь-яка спроба захищати себе в суді по даній категорії справ приречена на успіх.

Постанови

Майже у всіх постановах, що визначають відсутність складу адміністративного правопорушення, судами підкреслювався надзвичайно низький рівень доказової бази, наданої правоохоронними органами. З одного боку, це факт гнітючий, оскільки свідчить про невмирущості «паличної» системи в органах правопорядку ( «нарубали» протоколів, відправили до суду, а там хоч трава не рости). З іншого ж боку -ободряющій, оскільки демонструє той факт, що суди не піддалися кон’юнктурі і загальному психозу, і виступили з позицій законності і дотримання прав громадян. Як мінімум, в даній категорії справ.

Юридичне агентство «АКТИВ» продовжує стежити за розвитком практики розгляду даної категорії справ про адміністративні правопорушення, і продовжить серію публікацій на цю тему.

© Юридичне агентство «АКТИВ», 2020.

Фото: прес-служба Поліції Києва.

Схожі статті

Ми готові допомогти Вам!

Зв'яжіться з нами поштою info@aktiv-alb.com, за номером телефону +38 098-123-43-24 або заповнивши форму:

Зворотній зв'язок
Замовити
дзвінок