Скандальне рішення Конституційного суду
27 жовтня Конституційний суд визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального Кодексу України, яка передбачає покарання за недостовірне декларування. Рішення є остаточним і не може бути оскаржене.
Дослідивши склад злочину, передбаченого статтею 366-1 КК України, Конституційний суд України дійшов висновку, що використання юридичних конструкцій, в яких відсутній чіткий перелік законів, унеможливлює однозначне визначення кола суб’єктів злочину, а відсильні норми унеможливлюють встановлення кола їх адресатів. Як наслідок, до відповідальності за умисне неподання декларації можуть бути притягнуті особи, які не можуть бути учасниками правовідносин по декларуванню, а тому свідомо не виконали такого обов’язку.
У роз’ясненні КСУ також вказується, що законодавцем має бути введено таке антикорупційне законодавче регулювання, яке забезпечить дотримання принципу верховенства права, складові якого: юридична визначеність, передбачуваність, пропорційність і співмірність.
КСУ дійшов висновку про неконституційність окремих положень закону №1700, що стосуються повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції в частині контролю виконавчої влади над судовою гілкою влади, а саме:
- особливостей врегулювання конфлікту інтересів, що виник в діяльності окремих категорій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
- обліку та оприлюднення декларацій,
- контролю і перевірки декларацій,
- встановлення своєчасності подання декларацій,
- повної перевірки декларацій,
- моніторингу способу життя суб’єктів декларування,
- додаткових заходів здійснення фінансового контролю,
- відповідальності за корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення.
Рішення Конституційного суду проти антикорупційної інфраструктури можуть нести негативні наслідки для європейської інтеграції України.
Згодом в Офісі президента заявили, що Володимир Зеленський обов’язково використовує своє право на законодавчу ініціативу, щоб відновити постійну і максимально ефективну роботу системи електронного декларування та невідворотність відповідальності за умисне порушення цих правил. Пізніше Президент скликав екстрене засідання РНБО.
В ніч з 29 на 30 жовтня Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроект, яким пропонує припинити повноваження суддів Конституційного суду, а також скасувати відповідні зміни до ЗУ “Про запобігання корупції”. Він також пропонує визнати рішення КСУ «нікчемним (що не створює правових наслідків) як таке, що прийнято суддями КСУ в умовах реального конфлікту інтересів».