Коронавірус закриває бізнес
В Україні, в слідстві введення карантину, зупинили роботу тисячі підприємств індустрії, розваг і сфери послуг, що надають роботу мільйонам людей. За останні тижні в країні закрилися заводи, фабрики, ресторани, кафе, непродовольчі магазини, паралізована робота готельної та туристичної галузі.
Важко оцінити весь масштаб наслідків для українських підприємств
від карантинних заходів по протидії поширенню COVID-19. У нинішніх умовах непросто зберегти не тільки малий, але і великий бізнес. Однак, якщо великий бізнес, інтереси якого лобіюються владою навіть в цей складний період, має певний запас міцності і зможе втриматися на ногах, то малий і середній з перших днів дії обмежень зазнає великих втрат. Таким чином, саме представники середнього класу і наймані працівники є найбільш постраждалою від обмежувальних заходів стороною.
Безліч компаній, при здійсненні своєї діяльності, користуються орендованими приміщеннями, які на даний момент фактично простоюють, в умовах майже повної заморозки ділової активності. На жаль, далеко не всі власники цих приміщень згодні увійти в становище орендарів, і піти на зниження орендної плати та зміни умов договору оренди. Кредитні організації, як правило, теж відмовляються надати кредитні канікули, або розстрочку зі сплати.
Взаємовідносини з працівниками
Взаємовідносини з найманими працівниками так само стають важким тягарем для представників малого та середнього бізнесу. Деякі компанії змушені скорочувати персонал, а також зменшувати заробітну плату, що веде до створення додаткових конфліктних ситуацій.
Підтримка ж держави, в якій дуже потребує бізнес, явно недостатня, для того, щоб утримати на плаву багато підприємствам. У деяких компаніях вже закінчується «запас міцності», і тривалого карантину вони можуть просто не витримати. У безлічі компаній постійно зростають борги перед кредиторами і орендодавцями, збільшується податкова заборгованість, а також заборгованість по заробітній платі.
Бізнес в надзвичайно скрутне становище
Таким чином, український бізнес, ледь оправився від жорстокої кризи 2014-2017 рр., Пов’язаного з окупацією українських територій, веденням військових дій, девальвацією національної валюти, знову опинився у важкому становищі, з неясними перспективами.
Уже зараз власникам бізнесу необхідно приймати стратегічно важливі рішення, що стосуються подальшої діяльності підприємства. В такий час, безліч рішень будуть прийняті на користь припинення роботи і ліквідації компаній і підприємств.
Однак, не варто розцінювати такі рішення як однозначну катастрофу. Не варто забувати, що будь-який криза-це не тільки втрати, це, в першу чергу, час реалізації можливостей. Крім того, будь-яка криза рано чи пізно закінчується, і період глибокої рецесії змінює період бурхливого зростання економіки. Тому, своєчасно прийняте рішення про ліквідацію або реорганізацію бізнесу, дозволить підійти до початку періоду відновлення економіки в стані «чистого аркуша», без напрацьованого раніше вантажу проблем і боргів.
© Юридичне агентство «АКТИВ», 2020.