Експрес ліквідація підприємства. Плюси і мінуси
Так звана альтернативна або експрес-ліквідація підприємства полягає у передачі корпоративних прав юридичної особи (перш за все ТОВ або ПП) третім особам, з подальшим призначенням нового керівника та зміною місцезнаходження підприємства.
Дана послуга набула значної популярності в Україні, що пов’язано, в першу чергу, з її технічною простотою, а також відносно невисокою вартістю процедури. Дійсно, цей спосіб позбутися накопичених за час діяльності підприємства проблем здається дуже привабливим — і не без підстав. Однак, щоб замість вирішення існуючих проблем не отримати значно більші, до цієї процедури необхідно підходити ґрунтовно й обдумано. Бізнес взагалі не прощає легковажності, а ліквідація юридичної особи є не менш важливим бізнес-інструментом, ніж її створення.
Тому етап вибору юридичної компанії для супроводу цієї процедури є ключовим для успішного вирішення питання. Під час ухвалення цього рішення слід враховувати такі моменти:
Вартість послуги експрес ліквідації підприємства
Всім відомі причини зайвої дешевизни сиру, і область юридичних послуг не є винятком з цього правила. Якісно виконана процедура не може коштувати копійки. Важливо враховувати, що лише офіційні нотаріальні та реєстраційні витрати, пов’язані з цією угодою, можуть досягати 5–6 тис. грн. Тому, якщо ви зустрічаєте пропозицію із загальною вартістю послуги в межах такої суми, це серйозний привід замислитися над якістю послуги, її можливими наслідками, а також над реальністю її виконання.
Підписанти
Це питання є одним із найважливіших, адже за наявності проблем у підприємства, податкові органи можуть спробувати поспілкуватися з підписантами. Наймані для проведення експрес ліквідації підприємства за символічну винагороду «зіц-голови» або «фунти», які лише формально виконують роль підписантів, — це потенційне джерело серйозних проблем. У підсумку вирішення таких питань, як правило, лягає на плечі клієнта, і обходиться це значно дорожче, ніж «зекономлені» кілька тисяч гривень на дешевих послугах.
Оптимальним рішенням у цьому випадку є підписання документації від імені нового власника або за його дорученням фахівцями юридичної компанії, яка супроводжує процедуру. Їхній досвід взаємодії з правоохоронними органами, дотримання адвокатської таємниці та гарантії, передбачені Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», убезпечать клієнта від можливих ризиків, пов’язаних із проведенням «експрес-ліквідації» юридичної особи. Звісно, такі послуги коштуватимуть дорожче, але вони гарантують клієнту впевненість і спокій.
Нові власники та посадові особи компанії
У деяких складних випадках рекомендується відмовитися від практики викупу юридичних осіб резидентами України. У таких ситуаціях новими власниками та керівниками можуть стати резиденти країн далекого зарубіжжя. Наприклад, практикується викуп корпоративних прав проблемної юридичної особи з подальшим призначенням нового керівника від імені іноземної компанії, зареєстрованої в офшорній зоні. Цей спосіб експрес ліквідації є одним із найбільш надійних для того, щоб розпрощатися з підприємством і забути про його проблеми.
Експрес ліквідація: подальша доля підприємства
Ще одним важливим моментом, на який слід звернути увагу, є подальша доля переданого в процесі «експрес-ліквідації» юридичної особи. Однією з причин низької вартості пропонованої послуги альтернативної ліквідації може бути використання придбаної юридичної особи в деяких сірих і чорних схемах. Сумлінна та якісно надана послуга повинна гарантувати відсутність будь-якої подальшої діяльності.
© Юридична компанія «АКТИВ», 2020.